Šola gorskega kolesarjenja

MTB klub Kranj organizira edinstveno šolo gorskega kolesarjenja na poligonu Borovničke!

Gorsko kolesarstvo je vožnja s kolesom izven urejenih poti, po gozdnih, makadamskih poteh in enoslednicah. Za tak način vožnje je potrebno tehnično obvladovanje kolesa. Lahko bi rekli, da je gorsko kolesarstvo zelo podobno teku čez drn in strn. 8A6A6290Pogosto se dogaja daleč od urbanih središč, kar daje temu športu pridih pustolovščine. Kolesar mora obvladati popravilo kolesa, zato je močno razvita etika samopreživetja. Predvsem na daljših poteh so skupinske vožnje pogosta oblika druženja. Gorski kolesarji se združujejo v društvih.

IMG_1150Usposobljeni inštruktorji vas lahko naučimo tehnik gorskega kolesarjenja, ki so nujno potrebne za obvladovanje kolesa. Le s pravilnim načinom vožnje s kolesi je mogoče res uživati v vožnji čez drn in strn. Iz vidika varnosti in občutka ugodja je predvsem pomembna tehnika.

Ste si zadali cilj, da boste več časa preživeli v naravi in tako prispevali k boljšemu počutju in zdravju? Si želite pogosteje in varneje gorsko kolesariti? Sami, v družbi ali z družino?IMG_1392

Mogoče vas ovira misel, da ne poznate poti za kolesarjenje, nimate dovolj kondicije? Ne znate popraviti kolesa, ali zamenjati zračnice, če vam slučajno poči? Kako se kolesari pozimi? Kakšno opremo potrebujete? Ali mi bo trgovec priporočil nakup primerne opreme?

Če se radi vozite z gorskim kolesom in če imate željo po napredovanju, osvajanju novih veščin, potem je naša šola gorskega kolesarjenja pravi naslov.

 OSNOVNI TEČAJ

 • Spoznavanje kolesa, pravilne nastavitve (zelo pomembno in zanemarjeno področje)
 • Nega in vzdrževanje kolesa
 • Osnovni položaj na kolesu, pravilna vožnja v smeri, ravnotežne vaje
 • Učenje vožnje na umetnih objektih; vožnja na objekt in vožnja iz objekta (Kolesarski poligon Borovničke, pumptrack,…)
 • Pravilno zaviranje, zaščitna oprema, vsebina nahrbtnika, obnašanje v naravi, priprava na vožnjo v naravnem okolju (zelena pravila obnašanja v naravi)
 • Vožnja v naravnem okolju in premagovanje tipičnih ovir (korenine, voda, brvi, kamenje)
 • Vzpon in spust, vožnja v strmih odsekih in spust v strmih odsekih po različnih podlagah
 • Tehnike zavijanja, nagibanja kolesa in kolesarja, zavijanje z oddrsavanjem, obrat na sprednjem ali zadnjem kolesu
 • Osnove skokov: na objekt, čez objekt, iz objekta (učenje trikov)

 NADALJEVALNI TEČAJ

 • Pravila vožnje in obnašanje v naravnem okolju
 • Podrobne nastavitve kolesa in opreme ter zaščitna sredstva
 • Pravila zaviranja na vseh podlagah, vožnja v različnih razmerah (blato, sneg, korenine, peščena in kamnita podlaga)
 • Različni skoki v naravnem okolju, preskoki in premagovanje ovir (poligon Borovničke)
 •  Utrjevanje znanja: prilagojeno za skupino oz. za vsakega posameznika individualno

Z vrstniki in pod nadzorom učiteljev gorskega kolesarstva se otroci spopopadejo z grbinami tlačne proge (pump tracka) in spoznajo osnove gorskega kolesarstva na klubskem poligonu Borovničke. Delo poteka individualno ali v skupini do max. 5 otrok na učitelja.

Tečaj poteka dvakrat tedensko (popoldne, dve uri) na klubskem poligonu Borovničke pod Svetim Joštom nad Kranjem.

Vodja šole: Žiga Arnež (Majč), 041/821 276 ali na e-mail ziga.arnez@gmail.com.

8A6A6304